Skoro czytasz te słowa, prawdopodobnie chcesz mówić do dziecka po hiszpańsku, a może już mówisz? Chciałabym Ci dzisiaj powiedzieć, dlaczego to dobry pomysł. O plusach rozwojowych dwujęzyczności zamierzonej opowiem innym razem, dziś skupię się typowo na języku hiszpańskim. Będą one również pomocne dla dorosłych, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem nauki hiszpańskiego.

Dlaczego wybrać uczyś się hiszpańskiego?

Pewnie pamiętasz czasy szkolne i naukę języka obcego od podstaw. Naukę gramatyki, wkuwanie słówek. Stres. Dzięki Tobie twoje dziecko może nauczyć się języka w sposób naturalny, bez stresu, podczas zabawy, podczas codziennych zajęć. No, ale po co?

  • Hiszpański jest językiem oficjalnym w ponad 20 krajach. Mówi w nim ok. 480 milionów ludzi na całym świecie, co za tym idzie, może otworzyć wiele drzwi, zawodowych. Hiszpański przyda się nawet w Polsce, nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata.
  • Dzięki hiszpańskiemu możemy poznać i zrozumieć inne kultury, tradycje, zwyczaje. Kultura hiszpańska i latynamerykońska jest naprawdę niesamowita i odmienna od polskich. Dzięki temu możemy sprawić, że dziecko będzie bardziej tolerancyjne i ciekawsze świata. 
  • Podróżowanie jest znacznie łatwiejsze, kiedy mówimy po hiszpańsku. Możemy poznawać interesujących ludzi, nie musimy się przejmować, że się z nimi nie dogadamy. Musimy pamiętać, że jadąc do Hiszpanii lub Ameryki Południowej, nie zawsze porozumiemy się po angielsku. Dzięki hiszpańskiemu nie musimy się o to martwić. Dogadamy się z mieszkańcami, ale też u lekarza, na stacji benzynowej albo w restauracji.
  • Salvador Dalí, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Pedro Almodóvar, Antonio Banderas, myślę, że kojarzysz te nazwiska. Hiszpański to ciekawa kultura, literatura, sztuka, muzyka, filmy. Możliwość poznawania jej znacznie się poszerza, kiedy rozumiemy hiszpański. Możemy oglądać filmy albo czytać książki w oryginalne. Podczas nauki języka poznajemy kulturę i historię krajów hiszpańskojęzycznych. Dzięki temu możemy zrozumieć i wyłapać szczegóły oraz zrozumieć intencje autora. 
  • Hiszpański, chociaż bardzo przydatny i dosyć popularny, nie jest jeszcze powszechnie nauczany w polskich szkołach publicznych. Szczególnie w małych miastach. A dodatkowe lekcje kosztują. 
  • Pewnie zgodzisz się ze mną, że hiszpański jest po prostu przepiękny. Jego brzmienie, rytm, melodia sprawiają, że uczy się go z przyjemnością. To na pewno ułatwia przyswajanie języka. 
  • Muzyka! Latynoskie rytmy są idealne do wygłupów i tańca z dziećmi, pełne energii i słońca. No i po hiszpańsku. Jest wiele wspaniałych zespołów latynoskich, które tworzą wartościową muzykę dla dzieci. Dodatkowo to wspaniała lekcja kultury, typowych instrumentów i rodzajów muzyki.

To co, udało mi się Cię przekonać i zaczniesz mówić po hiszpańsku do swojego dziecka w ramach dwujęzyczności zamierzonej? Może widzisz jakieś inne zalety? Koniecznie daj znać.

Weronika

Llama Loca