Co dała nam dwujęzyczność zamierzona?

W tym roku spędziliśmy wakacje w Hiszpanii, w Maladze. Chciałabym pokazać Wam, co dała nam dwujęzyczność zamierzona i to, że otaczałam moje dziecko hiszpańskim od urodzenia.

Słowem wstępu, mój synek ma 4 lata. Mówię do niego od urodzenia po hiszpańsku, ale jego dominującym językiem jest język polski. Chciałabym pokazać Wam, że nawet jeśli nie mówi się do dziecka non stop np. po hiszpańsku, jesteśmy w stanie zaznajomić go z językiem na tyle, że będzie się w nim komunikować.

  1. Możliwość zabawy z innymi dziećmi. Mój synek nie ma rodzeństwa, jednak jest on dzieckiem bardzo kontaktowym, nie lubi bawić się sam, uwielbia zabawę z innymi dziećmi. W Hiszpanii miał tę możliwość. Mimo że po hiszpańsku nie mówi idealnie, brakowało mu niektórych słówek i zwrotów, ale absolutnie nie był to problem. Kiedy nie znał jakiegoś słowka, pytał mnie, pytał dziecka jak nazwać tę rzecz po hiszpańsku, lub po prostu mówił po polsku. Dla dzieci nie był to problem, one nie zwracają uwagi na takie rzeczy. Po prostu bawiły się dalej. Często bawiliśmy się na placach zabaw. Dzięi temu, że w Polsce uczymy się hiszpańskiego podczas naturalnych sytuacji, znał zwroty związane z placem zabaw po hiszpańsku. Dzięki temu mógł rozmawiać z innymi dziećmi podczas zabaw i nie czuł się wykluczony.
  2. Samodzielność. Mój synek jest dosyć odważnym chłopcem i bardzo lubi sam zamawiać w restauracji, prosić o kolorowanki, prosić o rachunek. W Hiszpanii nie było z tym problemu. Wcześniej przygotowywaliśmy się do wyjazdu i bawiliśmy się w sklep i restauracje. Był bardzo dunmny z siebie kiedy mógł w Hiszpanii wybierać smak lodów i soku. Dla mnie to też było ułatwienie, nie musiałam za tłumaczyć smaków. Rozumiał co mówią kelnerki.
  3. Aktywności. Nasze wakacje to było chłonięcie języka w 100%. Moment kiedy czułam ogromne wzruszenie to była wizyta w zoo, Bioparc w Fuengiroli. W zoo byli przewodnicy, którzy opowiadali o zwierzakch. Na początku poszliśmy do Lemurów. Pani przewodnik tłumaczyła zasady, mówiła, że nie można ich karmić i nie dotykać. Kiedy zapytałam synka czy wytłumaczyć mi zasady, bez chwili namysłu odpowiedział, że nie muszę, przecież wszystko rozumie i nawet wytłumaczył tacie. Następnie, podczas różnych okazji podchodził do Pani i dopytywał o szczegóły. Pytał jak nazywają się dane zwierzęta, ile mają lat i skąd pochodzą. Pani, zapytała się go: ¿Vives en Málaga?. Synek odpowiedział, bardzo dumny z siebie: No, somos de Polonia. Mi mami me habla español. Pani była zdziwiona, była pewna, że chodzi do Hiszpańskiego przedszkola i tam nauczył się języka. Zaskoczyło ją to, że zna słówka typu: veneno (trucizna), a zna to słówko z książeczek i bajek. Z innych aktywności, synek mógł uczesniczyć w zabawach, np. w animacjach na basenie. Rozumiał co mówią panie animatorki i mógł się bawić z innymi dziećmi. Zaliczyliśmy też kino i oglądanie meczu w hiszpańskiej strefie kibica w szkole, gdzie poznawał hiszpańską kulturę. A jak wiadomo, język to również kultura.
  4. Brak blokady językowej. Dzięki temu, że mówiłam do niego po hiszpańsku od urodzenia, mój synek nie miał żadnej blokady językowej, gdy przyszło mu mówić po hiszpańsku. Podchodził do rozmów z entuzjazmem i pewnością siebie, co pozwoliło mu w pełni korzystać z wszystkich atrakcji, jakie oferowała Hiszpania. Bez problemu zadawał pytania, prosił o pomoc, a nawet nawiązywał nowe znajomości, co jest nieocenioną umiejętnością w podróżowaniu i poznawaniu nowych kultur.
  5. Lepsze zrozumienie kultury. Znajomość hiszpańskiego pomogła mu również lepiej zrozumieć hiszpańską kulturę i zwyczaje. Mógł brać udział w lokalnych festiwalach, rozumieć piosenki, które grano na ulicach, i cieszyć się autentycznym doświadczeniem, które wzbogaciło jego wiedzę o świecie.Dzięki temu, że Twój synek zna hiszpański, mógł w pełni cieszyć się wakacjami i przeżyć przygodę życia, a przy tym rozwijać swoje umiejętności językowe i interpersonalne. To doskonały przykład na to, jak dwujęzyczność otwiera drzwi do nowych możliwości i wzbogaca nasze życie codzienne.
  6. Zwiększenie Pewności Siebie. Znajomość hiszpańskiego znacząco zwiększyła pewność siebie mojego synka w trakcie wakacji w Hiszpanii. Dzieci często czują się niepewnie, gdy znajdą się w nowym środowisku, ale możliwość komunikowania się w języku, którym posługują się mieszkańcy, daje im ogromne poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Synek czuł się jak prawdziwy mały ekspert, kiedy mógł samodzielnie zamówić lody w kawiarni czy zapytać o to gdezie jest toaleta w restauracji. Dzięki swobodnej znajomości języka hiszpańskiego, mój synek mógł aktywnie uczestniczyć w rozmowach, co pomogło mu w budowaniu pewności siebie. Czuł się bardziej niezależny i dumny z tego, że potrafi porozumieć się bez pomocy dorosłych. Każda udana interakcja w języku hiszpańskim była dla niego jak małe zwycięstwo, które motywowało go do dalszej nauki i jeszcze śmielszego podejmowania wyzwań.

Wnioski

Te wszystkie doświadczenia pokazały mi, jak wielką wartością jest dwujęzyczność i jak bardzo może wzbogacić życie dziecka. Dzięki niej nasze wakacje były nie tylko czasem odpoczynku, ale także nauki i niezapomnianych przeżyć. Mojemu synkowi pokazało, że Hiszpański to nie jest jakiś wymyślony przez mamę język, ale jest to autentyczny środek komunikacji innych dzieci i dorosłych w innym kraju. Udowodniło mu to, że warto kontynuować naukę i uczyć się innych języków.

Co pomogło nam w przygotowaniach?

Zrobię na ten temat osobny wpis, ale nie zostawię Was z pustymi rękami. Bardzo pomogły nam rozmowy podczas naturalnych sytuacji. Wcześniej dużo ćwiczyliśmy. Używaliśmy zwrotów, które znajdziecie w moich 3 e-bookach. W nagrodę za to, że dotrwaliście do końca daję wam prezent w postaci kodu rabatowego. -5% na wszystkie produkty. Na hasło wakacje5. Kliknij w obrazek, który przeniesie Cię do miejsca z którego dowiesz się więcej o moich produktach.

e-booki dla rodziców. hiszpański dla rodziców.

Lekcje hiszpańskiego

Zaczynamy wstępne zapisy na lekcje hiszpańskiego od września. Tylko zapis w formularzu daje 100% pewności, że odezwiemy się do Ciebie z terminem (jeśli grupa zostanie otwarta). Grupy pomału się zapełniają i nie ma pewności, że będą informować o terminach poza formularzem. Jednocześnie formularz nie jest zobowiązujący i jeśli termin nie będzie odpowiadał, nic się nie stanie. Kliknij w obrazek(lub tutaj), który przeniesię Cię do formularza.

lekcje hiszpańskie dla dzieci