Dziecko popełnia błąd kiedy mówi po hiszpańsku.

Dzisiaj przychodzę z tematem, który wraca bardzo często w Waszych pytaniach. Co zrobić, jeśli dziecko popełni błąd? Przede wszystkim jedna bardzo ważna rzecz: błędy są istotnym elementem nauki. Dzięki błędom się uczymy, jeśli popełniamy błędy to znaczy, że myślimy a nie recytujemy na pamięć. Ja się cieszę kiedy mój synek popełnia błąd po hiszpańsku. To dla mnie znak, że musiał w pamięci poszukać czasownika i spróbował go odmienić.

Podam Wam teraz przykłady: co ja robię jeśli mój synek popełnia błąd.

Zasady:

1.  Powtarzam zdanie używając poprawnej wersji. W większąści przypadków synek powtarza po mnie słowo, w którym popełnil błąd. Tę samą zasadę stosuję wśród małych uczniów.

Przykład:

„Hijo – No lo conoce

Mamá- Yo lo conozco. ¿Tú no lo conoces?

Hijo -No, no lo conozco.”

Zazwyczaj jest tak, że za drugim razem synek już słyszy gdzie popełnił błąd i poprawia go. To jest autentyczny dialog między mną a moim synkiem.

2. Staram się, żeby synek powtórzył kilka razy poprawne słowo.

„Hijo- No me gustan los tomatos.

Mamá- A mí me gustan los tomates. ¿De qué color son los tomates?

Hijo- Los tomates son rojos.”

3. Staram się unikać poprawiania bezpośredniego tzn:

„Hijo – No lo sabe.

Mamá – Se dice no lo

W tym przykładzie dziecko użyło złej formy hiszpańskiego czasownika saber. Mama poprawiła go bezpośrednio mówiąc, że tak się nie mówi. To nie jest najlepszy pomysł. Dziecko może się zrazić i nie będzie chciało więcej mówić. Każdy zna swoje dziecko najlepiej i wie czy jego maluch się zrazi czy będzie to dla niego motywujące.

4. Mój synek sam pyta się czy powiedział coś poprawnie, lub dopytuje jak powiedzieć coś po hiszpańsku, ale on już ma 4 lata i jest bardzo świadomy językowo. Na początku dzieci na pewno nie będą tego robić, ale z czasem ta świadomość będzie się zwiększać.

Wnioski:

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta, będziecie podchodzili z większym luzem do popełniania błędów. Pamiętajcie, że tyczy się to również Was. Nie tylko dzieci.