Lekcje hiszpańskiego online.

Hola! Dziś chciałabym Wam opowiedzieć trochę o tym, jak wyglądają lekcje hiszpańskiego dla dzieci w różnym wieku, online. Przede wszystkim dziele moich uczniów na trzy grupy: małe dzieci 3-5, czyli takie, które nie potrafią jeszcze czytać, ani pisać. 5-8, to tacy uczniowie, którzy rozpoczynają swoję przygodę z czytaniem. Oraz powyżej 8 czyli tacy, którzy dobrze czytają i piszą.

Dzieci 3-5 lat.

Czy zawsze mówię tylko po hiszpańsku do dzieci?

Nie. Z dziećmi, z którymi zaczynam wcześnie i rodzice do nich też mówią po hiszpańsku ćwicząc np. zwroty z lekcji, przechodzę tylko na hiszpański. Do dzieci, których rodzice mówili po hiszpańsku jeszcze przed naszymi lekcjami w ramach dwujęzyczności zamierzonej, też mówię tylko po hiszpańsku. Mam też uczniów, którzy np. mieszkali w Hiszpanii, wrócili do Polski i teraz chcą kontynuować kontakt z hiszpańskim. Z nimi też rozmawiam tylko po hiszpańsku.

Ale nie zawsze tak to wygląda, nieraz trzeba zastosować metodę mieszaną, żeby dzieci się nie denerwowały, a nieraz po prostu przeczekać kilka lekcji i przejść tylko n hiszpański.

Ważne jest dla mnie nauka nauka całych zwrotów. Zawsze wprowadzam temat piosenką lub filmikiem, ale później powtarzamy, gramy, zależy to od danego dziecka i wieku.

Czytamy po hiszpańsku.

Na zajęciach z trochę starszymi dziećmi, mamy inne możliwości. Tutaj uczymy się już czytać po hiszpańsku, gramy w interaktywne gry, które wymagają czytania. Nadal jednak stawiamy na komunikacje i uczenie się całych zwrotów.

Oglądamy fragmenty bajek, słuchamy piosenek, ale też wykorzystujemy też ruchliwą naturę dzieci i np. bawimy się w veo, veo lub ciepło zimno. Tutaj warto też poprosić o pomoc rodziców, żeby np. pochowali nam konkretne przedmioty w pokoju, których dzieci później będą szukać.

Czytamy, słuchamy i piszemy.

Dzieci starsze, które potrafią pisać uczą się już w trochę inny sposób. Nadal bazujemy na gotowych zwrotach przydatnych do komunikacji po hiszpańsku. Jednak tutaj wspomagamy się bardzo fajnym podręcznikiem. Dużo słuchamy i czytamy i oczywiście rozmawiamy. Korzystamy też z interaktywnych zadań.

Na naszych lekcjach przede wszystkim panuje bardzo miła atmosfera. Staram się dostosować do nastroju dziecka. Jako mama, wiem, że dzieci mają różne dni. Wielokrotnie jest tak, że zmienam plan lekcji na bardziej dynamiczną lub bardziej stonowaną.